1968 - Bajnokcsapat

Az 1968-as tavaszi-őszi rendszerű, tizenhat csapatos bajnokságnak március 18-án hazai környezetben az alábbi összeállításban vágott neki a lila-fehér együttes:

1. forduló: Békéscsabai Előre - Cegléd: 2-0 (0-0)
  15. forduló: Előre - Kiskunfélegyháza: 2-1. G.: Szűcs, Láza

A jó kezdés után, ha lehet, még jobban belejött a társaság, hiszena tavaszi tizenöt mérkőzésből tizet megnyertek, három végződött döntetlennel, míg mindössze kétszer hagyták el vesztesen a pályát. A gólarány - huszonnégy rúgott és öt kapott gól - is egészen kiválónak számított. Talán mondani sem kell, hogy a csapat a tabella elején töltött e a nyári szünetet, mégpedig ötpontos előnnyel. Az augusztus 18-án kezdődött őszi szezon első mérkőzése döntetlennel ért véget, az ezt követő két találkozón vereséget szenvedtek a lila-fehérek. Így nem csoda, , hogy az ötpontos előny zsugorodott és az ellenfelek nagyon megközelítették az előrét. Nézzük a 15 mérkőzés eredményét:

1. forduló: Kiskunfélegyháza - Előre: 0-0
  2. forduló: Cegléd - Előre: 3-1. G.: Bertók
  3. forduló: Pénzügyőr - Előre: 2-0
  4. forduló: Előre - Kecskemét: 1-0. G.: Németh
  5. forduló: Kelenföldi Goldberger - Előre: 2-2. G.: Láza 2
  6. forduló: Előre - Szegedi Dózsa: 6-0. G.: Mészár 2, Szűcs, Zahorán, Száraz, Németh
  14. forduló: Szolnoki MÁV - Előre: 3-0

Amint az látszik, a negyedik fordulótól kezdve aztán összeszedték magukat a fiúk, és elkezdték gyűjtögetni a pontokat. Szerencsére az üldözők is betliztek, így a hátralévő meccseken az is belefért, hogy két döntetlent és egy vereséget szedjen össze a társaság. Az utolsó játéknapon, egy ponttal vezetve a második Szolnoki MÁV előtt, az Előre a harmadik helyezett KISTEXT gárdáját fogadta.

Egy esetleges döntetlen már bajnoki címet ért volna, de hát mindenki a szép befejezésben és a győzelemben reménykedett.

Előre - KISTEXT: 2-0 (0-0)

Békéscsaba, 7000 néző. Vezette: Vízhányó. Előre.- Tóth - Kvasz, Láza, Szűcs, Zahorán, Kiss, Schneider, Mészár, Bertók, Németh, Száraz. Edző: Piller Sándor. Gólszerző: Bertók, Németh

Focista Előre

A mérkőzés lefújását követően elkezdődhetet az ünneplés. Igaz, hogy az őszi szezonban halványabban szerepelt a csapat, de végül is hárompontos előnnyel megnyerte az NB II-es pontvadászatot. Az ötvenhárom rúgott és a tizenkilenc kapott gól önmagáért beszél. Ráadásul a Kórház utcai stadion igazi oroszlánbarlangnak számított, ugyanis a tizenöt hazai mérkőzéseken mindössze egy pontot vesztett a csapat, és az ezerháromszázötven perces játékidő alatt egy gólt tudtak rúgni az ellenfelek Tóth hálójába!

Az 1968-as NB II-es bajnokság keleti csoportjában első helyen végzett Békéscsabai Előre SC vezetői és játékoskerete:

Ravasz Pál elnök, Csepregi János szakosztályvezető, Kolozsi Gyula szakosztályelnök, Zelenyánszki János intéző, Piller Sándor edző, Baukó András gyúró.

Játékosok: Tóth Márton, Papp Gábor, Papp László, Szűcs Mihály, Bertók Mihály, Schneider István, Száraz Lajos, Láza János, Németh Lajos, Zahorán György, Kvasz János, Kiss Pál, Mészár Lajos, Süle István, Kuba János, Batke László.