EloreFC rajongói oldal

Minden, amit a profi csapatról tudni kell 1912 óta - EloreFC

Az elődökről dióhéjban

1912. október 22-én, harminc taggal alakult meg az Előre Munkás Testedzőkör Egyesület, rövid nevén: Előre. A klubszín akkor még sárga-fehér volt, de kis idővel áttértek a lila-fehérre. Azt, hogy minden kezdet nehéz, megtapasztalhatták az Előre vezetői és játékosai egyaránt. Az első hivatalos futballmeccset az MTE a gyomai Kner SC otthonában vívta. Az újonnan alakult gárda debütálása jól sikerült, hiszen győzedelmeskedett 1-0 arányban.

Békéscsabának abban az időben két futballcsapata volt, a mintegy fél évvel az Előre előtt alapított Csabai Atlétikai Klub (CSAK) és az EMTE. Ebből fakadóan minden egymás elleni fellépés igazi presztízs összecsapásnak számított. A mérkőzéseken a tréningeket ugyanazon a pályán tartotta a két együttes, a Kórház utca - Jilemniczky utca - Gyula út - Körgát által határolt vásártér szolgált a pálya helyszínéül.

A közelgő I. világháború “befagyasztotta” a város labdarúgását. A háborút követően folytatódott a két egyesület közötti rivalizálás. Ebben az értelmetlen, “csak azért is megmutatom a másiknak” játékban a CSAK csapata előnyben volt, ugyanis elnökük egyben a városi polgármesteri címét is birtokolta, így magától értetődően a CSAK megkapta a mai Kórház utcai sporttelep elődjét, de a városatyák abba már nem mentek bele, hogy ezt a pályát az előrések is használhassák. Mindeközben azonban az Előre sorra játszotta a mérkőzéseket. Ha jó volt az idő, akkor az ideiglenesen kialakított, szinte mindig talajvíz alatt álló, Gyulai út - Keleti sori pályán, ha pedig nagy volt a sár, akkor bérleti díj ellenében beengedték őket a CSAK-pályára.

Ebben az időben a társaság a Dél-magyar Labdarúgó Szövetség csabai alosztályában játszotta mérkőzéseit. Hosszas huzavona után mégiscsak kapott földterületet - igauz csak bérbe - a várostól az Előre MTE, mégpedig a Corvin utca - Csányi utca - Virág utca által határolt földterületből. 1924-től tehát megoldódni látszott az Előre pályagondja.

Az 1922-es esztendő egy dolog miatt szép emlék az Előrének. A december 18-án Budapesten lejátszott Magyarország - Lengyelország mérkőzés második félidejében a legendás hírű Zsák Károly helyett a csabaiak hálóőre, Amsel Ignác védte a magyar csapat kapuját. Békéscsaba első válogatott futballistája nem sokáig maradt az Előre játékosa, egy év múlva leigazolta őt a Ferencváros.

A húszas-harmincas évek rossz gazdasági viszonyai a sport terén is éreztették hatásukat. 1933-ban kényszerű váltás következett be. Az Előre MTE feloszlott, futballcsapatát - az adósságok

Stadion

Stadion EloreFC

Mérete: 110 x 64 m

Világítás: van

Ebből hazai: 11 500 fő

Vendég: 1 500 fő

Befogadóképesség: 13 ezer fő (10 szektor)

Megközelíthető: vasúttal, tömegközlekedéssel, autóval

Alapítás éve

Magyar divízió

Kitüntetések

Stadion kapacitása

Blog

Előre történetének néhány fontosabb személyisége

Fontos személyiségek az Előre történetében

Olvass tovább
1968 - Bajnokcsapat

1968 - Bajnokcsapat

Olvass tovább
1969 - Első mérkőzés az NB I-ben

1969 - Első mérkőzés az NB I-ben

Olvass tovább